




Product Specification
| Face yarn | 100% Nylon |
| Dye method | 100% Solution dyed |
| Gauge | 1/12 |
| Pile weight | 560g/m² (±5%) |
| Total weight | 4600g/m² (±5%) |
| Pile height | 4.7/2.7mm (±0.5mm) |
| Total height | 6.5mm (±0.5mm) |
| Backing | PVC |
Unleash your creative potential with two elegant textures in the Rising collection, showcasing a subtle fusion of organic and Urban reflections., with a rich and comfortable solid tweed that complements the collection's multiple patterns and a twill pattern inspired by architectural elements, we invite you to create your own artistic intervention with Rising.
Rising Display
Related Products
Navigation
Navigation