




Product Specification
| Face yarn | 100% Nylon |
| Dye method | 100% Solution dyed |
| Gauge | 1/12 |
| Pile weight | 570g/m² (±5%) |
| Total weight | 4800g/m² (±5%) |
| Pile height | 3.5/4/4.8mm (±0.5mm) |
| Total height | 6.4mm (±0.5mm) |
| Backing | PVC |
Inspired by the elegant simplicity of geometry and the stimulating power of vibrant hues, Planet is crafted to stimulate the senses, encourage new perspectives and invite people to engage with each other. Infuse the environment with optimism and collaboration.
Planet Display
Related Products
Navigation
Navigation