




Product Specification
| Face yarn | 100% Universal Nylon |
| Dye method | 100% Solution dyed |
| Gauge | 5/64 |
| Pile weight | 630g-660g/m² (±5%) |
| Total weight | 4800g-5000g/m² (±5%) |
| Pile height | 5mm-5.5mm (±0.5mm) |
| Total height | 7mm-7.5mm (±0.5mm) |
| Backing | PVC |
Inspired by the color and movement of the ocean, the Nature Flow Collection brings calmness to this office design.
Nature Flow Display
Related Products
Navigation
Navigation