




Product Specification
| Face yarn | 100% Beaulieu Nylon |
| Dye method | 100% Solution dyed |
| Gauge | 1/12 5/64 |
| Pile weight | 720g-780g/m² (±5%)21oz/yd²-23oz/yd² (±5%) |
| Total weight | 5200g-5600g/m² (±5%)154oz/yd²-165oz/yd² (±5%) |
| Pile height | 7.0mm (±0.5mm) |
| Total height | 12mm (±0.5mm) |
| Backing | PE+Cushion |
Related Products
Navigation
Navigation