




Product Specification
| Face yarn | 100% Nylon |
| Dye method | 100% Solution dyed |
| Gauge | 1/12 |
| Pile weight | 550g/m² (±5%) |
| Total weight | 4300g/m² (±5%) |
| Pile height | 4.0mm (±0.5mm) |
| Total height | 6.7mm (±0.5mm) |
| Backing | PVC |
Melody and Vespera bring the poetry of nature into your life. The Melody series awakens serene mornings with soft hues, while Vespera weaves elegant textures into harmonious spaces. Perfect for both homes and commercial spaces, they deliver unmatched comfort underfoot. Every step is a fusion of art and functionality—transforming your space into a haven of warmth and style.
Melody & Vespera Display
Related Products
Navigation
Navigation