




Product Specification
| Face yarn | NTSR® |
| Dye method | 100% Solution dyed |
| Gauge | 1/12 |
| Pile weight | 600g/m² (±5%) |
| Total weight | 4800g/m² (±5%) |
| Pile height | 4.0mm (±0.5mm) |
| Total height | 6.6mm (±0.5mm) |
| Backing | PVC |
Urban landscapes underfoot, natural boundaries redefined. Cityon captures the modern rhythm of the metropolis with its abstract texture of intertwining skyscrapers and streets. Ridge draws inspiration from the serene meeting point of desert and grassland, outlining the poetic divide between the urban and the natural.
Cityon & Ridge Display
Related Products
Navigation
Navigation