




Product Specification
| Face yarn | Beaulieu Nylon |
| Dye method | 100% Solution dyed |
| Gauge | 1/10 |
| Pile weight | 500g/m² (±5%) |
| Total weight | 4800g/m² (±5%) |
| Pile height | 3.0mm (±0.5mm) |
| Total height | 6.7mm (±0.5mm) |
| Backing | PVC |
Beautiful carpet tile enhances incredible design. With endless colors and textures to choose from, Innovflor has solutions for the foundation of every design project. Basis collection has 28 colors to match different space.
Basis Display
Related Products
Navigation
Navigation